Květen 2006

Daniel Radcliffe

24. května 2006 v 18:16 | Honza Žďárský
Životopis:Daniel se chtěl stát hercem již od pěti let, ale jeho rodiče si nepřipouštěli, že by mohl být hercem. Přesto se mu podařilo rodiče přesvědčit a jeho máma poslala Danielovu fotku do televizní společnosti BBC, která vybírala potencionální uchazeče na roli mladého Davida Copperfielda. Daniel musel projít pět zkoušek, než se mu podařilo získat tuto první větší roli v televizní adaptaci románu Charlese Dickense "David Copperfield" (1999). V tomto dramatu v režii Simona Curtise také hrála Maggie Smith, která v sérii Harry Potter ztvárňuje profesorku McGonagallovou.

Brzy poté se objevil v malé roli po boku Pierce Brosmana v akčním thrilleru podle bestselleru Johna Le Carré Agent z Panamy "The Tailor of Panama" (režie John Boorman, 2001). Největší úspěch se mu dostalo, když získal roli Harryho Pottera ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců "Harry Potter and the Sorcerer's Stone". Jeho život se náhle změnil, poté co uspěl ve výběru na roli mladého chlapce, která se získává jednou za dekádu. Po měsících hledání a tisíce zkouškách si jej režisér Chris Columbus vybral pro tuto roli. Daniel byl v roli Harryho úžasný a ze všech stran se na něj valila pozitivní kritika. Po uvedení filmu do kin se z Daniela náhle stala světová hvězda. Film, který je založen na populárním fantasy knize se stal absolutním trhákem, jenž lámal rekordy v návštěvnosti.

Druhé pokračování Harry Potter a Tajemná komnata "Harry Potter and the Chamber of Secrets" (2002) pokračovalo v úspěšném tažení prvního dílu. V roce 2004 spatřilo světlo světa třetí pokračování, nesoucí název Harry potter a vězeň z Azkabanu "Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban" a následující rok se objevilo čtvrté pokračování Harry Potter a ohnivý pohár "Harry Potter and the Goblet of Fire".

Rolí Harryho Pottera si získal vřelé uznání a britský Variety Club mu v únoru 2002 udělil cenu Best Newcomer Award. V dubnu téhož roku byl také honorován prestižní cenou David Di Donatello Award, kterou mu předal sám David Di Donatello. Cena mu byla udělena za vynikající Harryho portrét a za příspěvek budoucnosti kinematografie.

V prosinci 2002 se také jako host objevil v několika představeních komedie The Play What I Wrote, která získala Olivier Award. Představení se odehrála v londýnském West Endu v divadle Wyndhams Theatre. Režie se ujal Kenneth Branagh. Ve volném čase se Daniel věnuje poslechu hudby a sledování filmů, jeho nejoblíbenějším žánrem je rock, zejména pak v provedení britských nezávislých skupin.

Emma Watson

24. května 2006 v 18:14 | Honza Žďárský
Životopis:Emma Watsonová sbírala herecké zkušenosti v různých divadelních představeních už od malička. V sedmi letech vyhrála hlavní cenu ve školní soutěži v recitaci poezie.Se svou filmovou postavou má prý společnou lásku ke kočkám. Emma zbožňuje zvířata, ale kočky nejvíc, doma má dvě jménem Bubbles a Domino. Její nejoblíbenější postavou z knihy je rovněž Hagrid, neboť navzdory tomu, že je to obr, dokáže být velmi citlivý.

Emma Watsoni počtvrté ztvárňuje lehce knihomolskou, ale velmi vřelou Hermionu Grangerovou, která se ve čtvrtém dílu vrhá i do jiných dobrodružství, než jsou ta, která jsou vepsána v knihách. Její role Hermiony byla sice první příležitostí, kterou ji svět profesionálního herectví nabídl, avšak její přirozený talent byl zřejmý již od raných let.

Její vynikající výkon v roli Hermiony jí po světě zajistil přízeň fanoušků a prestižní cenu AOL Award v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli, kterou získala hned dvakrát. Samozřejmě za Harry Potter a Tajemná komnata a Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. Za roli v Harry Potter a vězeň z Azkabanu získala díky čtenářům časopisu Total Film cenu Best New Performer. Emma se v současné době snaží skloubit hereckou kariéru se školními aktivitami.

Baví ji hokej, házená, tenis a atletika. Zajímá se o umění a chlubí se tím, že má ve filmovém ateliéru tu nejbarevnější a nejlépe zkrášlenou skříňku na oblečení. Mezi její oblíbené aktivity také patří navštěvování přátel a rodiny, cestování, tanec (street jazz, hip hop, salsa a také klasické tance, které si mohla vyzkoušet i před kamerou u příležitosti plesu v Harry Potter a Ohnivý pohár) a zpěv.

Ruper Grint

24. května 2006 v 18:13 | Honza Žďárský
Ruper Michael Grint se narodil 24. srpna 1988. Je nejstarší z pěti dětí, má bratra Jamese a tři sestry: Georginu, Samathu a Charlottu. Když má
čas hraje rád na Playstationu 2, spí, maluje, jezdí na kole, nedávno se začal učit golf. Mezi jeho oblíbené sporty patří fotbal a plavání. Z barev se mu líbí zelená, jeho idolem je Jim Carrey. Má rád všechny filmy s tímto hercem a Shreka. :)
Když si Rupert četl knížky o Harrym, představoval si, že je Ron a Weasleyovi jeho rodina. Proto když se dozvěděl z jednoho dětského pořadu, že knížky budou zfilmovány a právě probíhá konkurz na hlavní postavy, sedl ke stolu a napsal o sobě dopis. Poslal ho do telky a čekal. Týdny plynuly jako voda, ale nic se nedělo. Až najednou zabrouzdal Rupert ma webovky onoho pořadu a zkoprněl: děcka posílala do televize videa! On jenom, jenom s dopisem byl bez šance! Co teď? Nakonec s mamkou nahráli kazetu, na které Rupert rapoval, proč by právě on, měl získat roli ve filmu, a předvedl i nějaké Ronovy hlášky podle svého. Za pár dnů už mu volal ředitel z castingu........
S Ronem má Rupert hodně společného: oba mají rezavé vlasy, pocházejí z velké rodiny, milují sladké a bojí se pavouků! ,,Líbí se mi, že jako Ron můžu plivat slimáky. Scéna s nima patří k mým nejoblíbenějším, protože jsem mohl ochutnat různé druhy: pomerančové, citrónové, peprmintové a čokoládové...pořádně jsem si je vychutnal!" To ale není jediné, co se Rupertovi na filmu líbí: je děsně rád, že mohl vytánout paty z rodného anglického městečkaHertfordshire a vydat se na zkušenou do New Yorku. ,,Samotné natáčení, ale neberu vážně. Ron je legrační postavička, a proto ho hraju rád. Vždycky jsem měl rád komedie. Líbí se mi Lee evans. Je cool. Až skončí natáčení Harryho, rád bych zkusil štěstí v nějaké komedii."
I přes velkou slávu, kterou díky postavě Rona má, je Rupert stále obyčejný kluk: ,,Pořád si musím uklízet pokoj! Rodiče mě hlídají, abych neprovedl nějakou kravinu." Ale mimo jejich dohled vymýšlí jednu blbinku za druhou: ,,Spoelčně s Daniel Radcliffem jsme si dali o přestávce golf se všema věcma, co jsme na place našli. Nebo jsme udělali mlýnek a zkoušeli ho pohánět elektřinou, ale to bylo dost nebezpečný. Taky rád maluju karikatury. No a jednou jsem namaloval Alana Rickmana ( profesor Snape) s velkým nosem. Maloval jsem si to jen tak pro sebe, ani jsem mu to nechtěl ukázat. Jenomže najednou stál za mnou a samozřejmě to viděl. Připadal jsem si jako bych byl opravdu přistižený svým profesorem, bylo to tak trapný! Čekal jsem, co mi k tomu řekne, ale on se mě jen zeptal, jestli si to může nechat."
Rupert také pravidelně ,,zapomíná" na své domácí úkoly a školu celkově nic moc nemusí. ,, Když po nás chtěl režisér, abychom napsali, co si myslíme o našich postavách, zapomněl jsem to udělat. Naštěstí rejža řekl, že přesně to by udělal Ron."

Stanislav Ianevsky

24. května 2006 v 18:11 | Honza Žďárský
Životopis:Stanislav Ianevski se připojil k mladým tvářím Harry Potter a Ohnivý pohár jako Viktor Krum, zástupce Kruvalu v Turnaji tří kouzelníků, který bojuje proti zástupcům Bradavic a Krásnohůlek. Dvacetiletý Stanislav byl pro roli Kruma objeven zcela náhodou, když byl v Anglii na výměnném studijním pobytu. Stanislav už v Británii studoval čtyři roky, kdy jeho školu navštívila castingová režisérka a čirou náhodou zaslechla, jak se s někým baví na chodbě.

Castingová režisérka Fiona Weir jej poté požádala, zda by byl ochoten se zúčastnit konkurzu na roli Viktora Kruma. Stanislav se brzy dostal do čelních míst žebříčku nejvhodnějších adeptů, ale školní rozvrh mu znemožnil, aby se zúčastnil druhého kola, což značně snížilo jeho šance roli získat. Vyžádala si mimořádný konkurz a nakonec se probojoval do nejužšího výběru. Ačkoliv před tím nikdy nehrál, v jeho rodině se herecký talent projevoval a castingová režisérka rozpoznala jeho dobré předpoklady.

Stanislav se poté s režisérkou setkal ještě jednou, kdy byl požádán, aby se ještě setkal s Mike Newellem, režisérem Harry Potter a Ohnivý pohár. Ten mu na schůzce řekl, že roli Victora Kruma získal. Když není Stanislav na placu, kde představuje Viktora Kruma, věnuje se mnoha sportům jako například tenisu, fotbalu, rugby, atletice a plavání.

Clémence Poésy

24. května 2006 v 18:09 | Honza Žďárský
Clémence Poésy si zahrála ve filmu Harry Potter a ohnivý pohár (2005) Fleur Delacourovou, studentku z krasnohůlské dívčí školy, která se má v Turnaji tří kouzelníků postavit proti Harry Potterovi, Cedrikovi Diggorymu a Viktoru Krumovi. Poésy pro britské diváky tak říkajíc patří k národnímu dědictví. Navzdory tomu, že je z Francie, zahrála si v seriálu BBC Spiknutí střelného prachu královnu Marii Skotskou. Minisérie, kde hrál i Robert Carlyle, natočil Gillies MacKinnon.

Role ve Spiknutí střelného prachu byla pro tuto francouzskou herečku první velkou příležitostí v angličtině a dobrá ukázka toho, že je schopna uspět i mimo rodnou Francii v cizojazyčné roli. Patří k nemnoha francouzským herečkám, které umí střídat různé druhy anglického přízvuku, přičemž je schopná jazykově odstínit jak královnu, jíž se dostalo francouzského vychování, tak oduševnělou dospívající Američanku. Po natáčení Harryhov Anglii, se Poésy vydala do Prahy, kde hraje v sérii Revelations z produkce kanálu NBC. Režie se ujala Lili Zanuck a hereckými partnery jsou jí Bill Pullman a Natascha McElhone. V tomto dramatu ze současnosti, který je volně založen na novozákonní biblické knize Zjevení, hraje tato blonďatá dívka nevinného vzhledu dvojroli, jednou z nich je i padlý anděl s morálním dilematem.

Během roku 2005 se tato francouzská hvězda uvázala k několika dalším projektům jak doma, tak v zahraničí. Mezi jinými například v dobovém filmu v režii Laurenta Bouhnika (24 Hours in the Life of a Woman) Mon Prisonnier, kde jí budou kolegy Louis Garrel a François Berléand, a nebo Les Animaux Domestiques, kde si dokonce zahraje hlavní roli. Tento milostný příběh v režii vycházející hvězdy francouzského filmu, Erica Forestiera, se bez příkras dívá na svět televizních reality-show.

Clémence Poésy je ve Francii velmi známá, neboť hrála v řadě snímků ceněných domácí kritikou. V roce 2002 například hrála Ninu Grosse v L'Été d'Olga nebo Magalii Rozes ve snímku Francise Pallaua Vítejte u Rozových , kde se objevila jako dcera herečky Carole Bouquet. K jejímu renomé přispěla i televizní dramata a seriály. V roce 2002 hrála v Hvězda léta od Oliviera Peraye či Tania Boréalis od Patrice Martineau.

Navzdory tomu, že Poésy začala hrát jako velmi mladá na divadle ve hrách Etienne Guicharda Le Dragon a Mai '45 Mai '95 a její filmografie čítá slušnou řádku položek, tvrdí, že se ještě má co učit. Také byla přijata na nejprestižnější francouzskou divadelní školu Conservatoire National.

Harry Potter obsazení

24. května 2006 v 18:08 | Honza Žďárský
1
Clémence Poésy
(Fleur Delacour)
* 30.11.1982
*O koho jde: Svůdná, šmrncovní a zodpovědná školačka z Krásnohůlek. Její vnitřní krása a odvaha ji předurčují k tomu, aby se stala šampiónkou v Turnaji. Tři mužští protivníci jsou velká výzva! Zvládne je?
*Kde se vzala: Ve Francii je ostřílenou hvězdou. Hrála v řadě snímků ceněných domácí kritikou. Zabodovala ale i v Británii, kde zvládá cizojazyčné role jedna radost (seriál BBC Spiknutí střelného prachu). Patří k hrstce francouzských hereček, které umí střídat různé druhy anglického přízvuku. Sfoukne královnu i dospívající studentku. Voilá!
2
Daniel Radcliffe
(Harry Potter)
* 23.7.1989
*Daniel o Harrym: "Líbí se mi na něm, že není hrdinou v klasickém slova smyslu, takový ten hrdinný Superman, který všechno zvládne. Harry je zranitelný. Má strach. I když mu v okolí tolik lidí pomáhá, nejraději by svou roli opustil a celou tu ,hrdinskou záležitost' ukončil. Jeho svět je otřesen."
*Dan o sobě a o filmu: "Dokázal jsem se na natáčení mnohem líp soustředit. V minulých dílech jsem nepřišel s žádnými vlastními nápady. Teď mi došlo, že je ,lepší plácnout něco než nic'."
*O lásce: Harry si ve filmu prochází slušným citovým zmatkem. Jak je na tom Daniel? "První zamilování nikdy není jen tak nějaké. Prostě ji MILUJEŠ! Ohledně holek jsem nešika. Kluci v mém věku si myslí, jací jsou borci, a přitom jsou blbci."
*Co ho baví: "Jsem obrovský fanda do filmů obecně. Z hudby teď nejvíc žeru Franz Ferdinand, beru i Green Day, i když mi celý ten americký punk připomíná Good Charlotte. Hraju na baskytaru, ale svou kariéru v rockové kapele nevidím:-)."
3
Rupert Grint
(Ron Weasley)
* 24.8.1988
*Rupert o Ronovi: "Mám s Ronem hodně společného. Zejména neukojitelnou chuť na sladkosti:-)."
*Rupert o sobě: "Shrnout se do jedný věty? To bude těžký. O.K. Bojím se pavouků, hraju na kytaru, slušně ovládám jízdu na jednokolce, miluju fotbal, rap a nejvíc ze všech kouzel bych bral umět stát se neviditelným, abych mohl občas zdrhnout z vězení jménem ,škola':-)."
*Co ho baví: "Herec Jim Carrey! Tudíž i filmy Blbý a blbější, Ace Ventura: Zvířecí detektiv nebo Grinch."
*Rupert vs. Harry Potter: "Jsem Harryho největší fanoušek. Byl jsem jím dokonce ještě před filmováním. Přečetl jsem všechny knihy - čtvrtá je úžasná. A taky pěkně strašidelná. Je potřeba je zvládnout všechny, abyste pochopili Harryho zážitky. Mám ohromnou radost, že Ron dostal sovu!"

Jak se krotí krokadýli

24. května 2006 v 18:05 | Honza Žďárský
Režisérka Marie Poledňáková se po šestnácti letech vrátila k filmové režii a vytvořila opět skvělou rodinnou komedii! Je to film o sympatické, tak trochu roztoulané rodině, která sice prožívá malé trable a nedorozumění, ale kde nakonec vše dobře dopadne, protože láska a smysl pro humor jsou těmi nejlepšími "léky" na všechna drobná trápení.
Marie Poledňáková patří k těm vzácným autorům a režisérům, kteří se snaží dát divákům pocit pohody, harmonie, povzbudit je a nabít pozitivní energií.

V tomto duchu natočila i "Krokodýly" - strhující příběh, vtipné zápletky, humorné i napínavé situace určitě pobaví a potěší publikum od pěti do 99ti let! Ve filmu nechybí ani okamžiky, které upřímně dojmou - jímavou postavičku malého Vítka Koudelku (Tomáš Péč) si jistě zamilují všichni diváci a možná právě tady si mnoho rodičů uvědomí, kolik lásky a pozornosti potřebují děti, kterou jim v uspěchaném světě někdy odpíráme
"Krokodýli" potěší i krásně "ujetými" postavami a skvělým hereckým obsazením: vedle Mirka Etzlera (tatínek Luboš), Václava Postráneckého (svérázný děda Pepík) jistě překvapí Jirka Mádl v roli Vaška, který po tátovi Lubošovi zdědil dobrodružnou povahu. Skvěle napsané i zahrané jsou ženské postavy - maminka Anna, obětavá Bobulová, výbušná Julča, atraktivní učitelka Alice a další. Každá je jiná a přece jsou si podobné - touží po obyčejném ženském štěstí, něze, pohlazení a každá si za svým štěstím jde svou osobitou cestou, která dojme, povzbudí i rozesměje! Zvláštní hravost vnášejí do filmu děti - třída prvňáků, kteří si užívají báječnou školu v přírodě s Lubošem ve Vysokých Tatrách. Je mezi nimi i malá Amálka (Žofinka Tesařová), která vlastně ten celý příběh odstartuje, protože odmítne jet na školu v přírodě, a tak táta Luboš zachraňuje situaci originálním způsobem.

Narnia

24. května 2006 v 18:05 | Honza Žďárský
Peter Jackson, držitel Oscara za režii Pána prstenů, si splnil dětský sen, když znovu přivedl na filmové plátno King Konga. Nejslavnější monstrum filmové historie tak prožívá úžasný návrat s pomocí režiséra, který dokáže skloubit nejmodernější trikové efekty s velkolepou výpravou, zajímavými postavami a strhujícím příběhem. To všechno má i King Kong, král divočiny, který se vinou své výjimečnosti ocitne v New Yorku, kde se naplní jeho tragický osud. Skupina filmařů se vydává do Tichomoří hledat legendární Skull Island, na němž podle pověstí kdysi žilo gigantické monstrum jménem Kong. Výprava, v níž figurují excentrický režisér Carl Denham, krásná herečka Ann Darrow a scenárista Jack Driscoll, tajemný ostrov skutečně nalezne a přistane na něm. Bohužel monstrum, o němž chtěli natočit hraný dokument, stále žije, společně s řadou dalších prehistorických monster, která je začnou vážně ohrožovat na životě. V největším nebezpečí se ocitá Ann, kterou unesou zdejší domorodci a v rámci tradičního rituálu ji chtějí obětovat právě King Kongovi. Ten se však tváří v tvář křehké blondýnce zachová zcela nečekaně.

King Kong

24. května 2006 v 18:04 | Honza Žďárský
Peter Jackson, držitel Oscara za režii Pána prstenů, si splnil dětský sen, když znovu přivedl na filmové plátno King Konga. Nejslavnější monstrum filmové historie tak prožívá úžasný návrat s pomocí režiséra, který dokáže skloubit nejmodernější trikové efekty s velkolepou výpravou, zajímavými postavami a strhujícím příběhem. To všechno má i King Kong, král divočiny, který se vinou své výjimečnosti ocitne v New Yorku, kde se naplní jeho tragický osud. Skupina filmařů se vydává do Tichomoří hledat legendární Skull Island, na němž podle pověstí kdysi žilo gigantické monstrum jménem Kong. Výprava, v níž figurují excentrický režisér Carl Denham, krásná herečka Ann Darrow a scenárista Jack Driscoll, tajemný ostrov skutečně nalezne a přistane na něm. Bohužel monstrum, o němž chtěli natočit hraný dokument, stále žije, společně s řadou dalších prehistorických monster, která je začnou vážně ohrožovat na životě. V největším nebezpečí se ocitá Ann, kterou unesou zdejší domorodci a v rámci tradičního rituálu ji chtějí obětovat právě King Kongovi. Ten se však tváří v tvář křehké blondýnce zachová zcela nečekaně.

Madagaskar

24. května 2006 v 18:03 | Honza Žďárský
dílny tvůrců přelomových animovaných komedií Shrek a Příběh žraloka přichází do kin další počítačově animovaný zázrak - Madagaskar. Hlavními hrdiny příběhu jsou čtyři rozmazlená zvířátka z newyorské ZOO, která by mohla do konce svých životů dostávat svůj denní příděl obdivu a krmení, kdyby zebru Martyho nezasáhla krize středního věku a on se za pomoci šikovných tučňáků nerozhodl ilegálně opustit ZOO. Jeho kamarádi, lev Alex, hrošice Glorie a žirafa Melman se za ním vydávají do newyorských ulic, čímž odstartují řetězec jen těžko uvěřitelných událostí, které je přivedou až na pobřeží exotického ostrova Madagaskar. Tady se tito rodilí Newyorčané musí prvně v životě postarat sami o sebe a naučit se přežít v divočině, což může být pro zchoulostivělého lva, potrhlou zebru, pragmatickou hrošici a žirafu - hypochondra mnohem náročnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Animovanou komedii Madagaskar natočili v produkci společnosti DreamWorks Eric Darnell (režisér MravenceZ) a na poli režie debutující Tim McGrath, kteří se pokusili obohatit počítačovou animaci klasickými výtvarnými postupy. "Naše postavy jsou velmi stylizované, nemají věrně kopírovat realitu, takže jsme se při animaci mohli vyřádit na jejich podobě a způsobu pohybu. Vycházeli jsme z dvojrozměrných postaviček, které jsme přivedli do trojrozměrného světa," říká Darnell. Ten je velice komplexní, tvořený dvěma naprosto rozdílnými džunglemi, tou velkoměstskou a džunglí v pravém slova smyslu, pralesem Madagaskaru. Animování těchto prostředí do co nejmenšího detailu bylo pro tvůrce stejnou výzvou jako co nejdokonalejší vykreslení hlavních hrdinů.

Hlavním tématem Madagaskaru je přátelství čtyř zvířat, která by se za normálních okolností rozhodně nepřátelila. "Alex, Marty, Melman a Glorie zjistí, že není důležité, kde jste vyrůstali a co vám příroda dala do vínku, a že hodnotou, která vám může pomoci překonat všechna úskalí je pravé přátelství," dodává producentka filmu Mireille Soriaová.

Poněkud didaktickou tečku doplňme informací, že všechna zvířátka jsou vyzbrojena neodolatelným humorem určeným pro děti od 4 do 100 let a celý Madagaskar četnými filmovými odkazy.

Madonna

8. května 2006 v 15:15 | Honza Žďárský
Životopis:Rodiče Sylvio Ciccone, přistěhovalec z jižní Itálie (inženýrem u Chrystlera) a Madonna Ciccone jí pojmenovali Madonna Luise Veronica Ciccone. Madonna měla 3 sestry, Melanii, Paulu a Jennifer a 4 bratry, Martina, Christophera, Anthonyho a Maria. Celá rodina se přestěhovala do Detroitu. Když bylo Madonně 6 let, zemřela její matka na rakovinu. Vyrůstala ve velmi muzikální rodině, kde každý sourozenec hrál na hudební nástroj. Madona se učila hrát na klavír, což se jí později velmi hodilo. Její otec se po nějaké době
celý životopis >>>Filmografie:2003 The Tulse Luper Suitcases 2002 Die Another Day - Verity 2002 Swept Away - Amber Leighton 2002 The Whole Warhol (TV) - sama sebe 2001 Madonna Live: Drowned World Tour 2001 (TV, hlavní producentka) - sama sebe 2001 There's Only One Madonna (TV) - sama sebe 2001 Star - hvězda 2001 What It Feels Like for a Girl (video) - sama sebe 2001 The 43rd Annual Grammy Awards (TV) -
celá filmografie >>>Diskografie:
2005Confessions On A DancefloorKoupit CD on-line
2003American Life
2002Die Another Day
2001GHV2
2000Music
1999Ray Of Light
1997Evita
1995Something To Remember
1994Bedtime Stories
1992Erotica
1990The Immaculate Collection

Tomáš Savka

8. května 2006 v 15:12 | Honza Žďárský
Narodil jsem se v Karlových Varech, ale prakticky do mých 15 let jsem žil v Horním Slavkově. Tam jsem chodil také do základní školy. V osmé třídě jsem dostal dvojku z chování a strašně moc jsem se bál, aby mě vzali na nějakou "pořádnou" střední školu. Na konci deváté jsem úspěšně složil přijímací zkoušky na Gymnázium v Sokolově (vděčím za to především svojí mamince. Naučila mě za dva měsíce to, co jsem za devět let ve škole nepochytil).Nutno dodat, že mým koníčkem po celou tu dobu byla samozřejmě hudba všeho druhu. Uvažoval jsem i o tom, jestli nemám zkusit konzervatoř, ale nakonec jsem se této myšlenky vzdal, protože dojíždění do Sokolova pro mě bylo přece jenom pohodlnější :o))
Na Gymnáziu v Sokolově to bylo naprosto skvělé, ale jedna malá chybička se přece jen vloudila: Nemělo nic společného s muzikou. Vydržel jsem to rok. Mezitím jsem zjistil,že jedna z partnerských škol našeho gymplu je hudební Max - Reger - Gymnasium v německém Ambergu. A protože proti němčině v jádru nic nemám, druhý rok mého studování se odehrával právě tam. (Tady jsem poprvé pochopil, že studování macht Spass jen tehdy, pokud studujete něco, co vás opravdu baví). A mě bavilo. Bavila mě jak němčina, poznávání absolutně jiné mentality lidí, tak především hudba, se kterou jsem byl prakticky nepřetržitě 24 hodin denně spojen. Začal jsem chodit na sólový zpěv, do sboru, hrál jsem v orchestru na housličky. Byly a jsou to pro mě jedny z nejhezčích chvil v mém životě.
Roční výměnný pobyt v Ambergu skončil a já se vrátil zpět do Čech. Nastoupil jsem po 365 denní přestávce do druhého ročníku opět na Gymnázium v Sokolově a studoval a studoval, dokud nepřišla SuperStar (to vysvětluje, proč jsem chodil na gympl 5 let).
Co se se mnou dělo v průběhu soutěže, všichni, co jste ji sledovali, víte…Ještě jsem stihl ukončit čtvrtý ročník. Maturitu jsem zvládl na podzim 2004, sice s odřenýma ušima, ale mám ji!
Tak to je zatím vše z mého krátkého, ale o to produktivnějšího života … Pardon, ještě něco, víte jak to je když někdo sumarizuje .. na závěr vždy přijde: Děkuji - mamince, tatínkovi, prarodičům, tetám a strýčkům, mému učiteli na ZUŠ v Toužimi, celému učitelskému sboru a v neposlední řadě kamarádům a "životním kamarádkám" :-) :-)

No Name

8. května 2006 v 15:09 | Honza Žďárský
26. august 1996 je deň, kedy sa prvý krát zišla vtedajšia štvorčlenná zostava kapely No Name (Viliam Gutray a traja bratia - Igor, Roman a Ivan Timkovci). Ako mladá študentská kapela, sa prihlásila na regionálny festival autorskej piesne - Košický zlatý poklad, z ktorého si odniesli prvé miesto. Ako víťaz Košického zlatého pokladu sa kapela No Name stala priamym finalistom medzinárodného festivalu Bratislavská lýra 97. Možnosť prezentovať svoju tvorbu na tomto festivale skupina No Name privítala s nadšením a s úmyslom skvalitniť vystúpenie si prizvala klávesáka Mariana Čekovského. Napriek tomu, že sa neumiestnila v prvej trojke ocenených, zacalo sa v hudobnej brandži o No Name hovoriť. Slovenský rozhlas poskytol kapele možnosť nahrať dalšie nahrávky. Zo šiestich piesní si vydavateľstvo Universal music Slovensko vybralo skladbu "Sa". Slovenské rádiá zaujali ku skladbe pozitívny postoj, co bolo pre vydavateľa dostatočným podnetom k podpísaniu zmluvy s kapelou No Name na pät albumov (rok 1998). Ako dobrý tah sa neskôr ukázala voľba vydavateľa doplniť album o cover-verziu skladby "Kristínka iba spí" (autor Peter Nagy). Úspech cover-verzie bol natoľko veľký, že to istým spôsobom kapelu zaškatuľkovalo. Ostávalo teda na kapele ako si poradiť s úspechom nie vlastnej piesne a hlavne dokázať širokej verejnosti, že No Name je kapela schopná žiť aj vlastnou tvorbou. V priebehu nasledujúceho roka došlo k personálnej výmene na poste klávesáka. Meno Marián Čekovský nahradil Zoltán Sallai. Schopnosti nového člena kapely okrem muzikantskej obce ocenili aj fanúšikovia, ktorí sa už tradičné tešia na raperské sólové vstupy Z. Sallaia.

no name na koncerte Písal sa rok 2000 kedy sa No name už v novej zostave dohodli s vydavateľom na vydaní v poradí druhého albumu s názvom - "Počkám si na zázrak". Album, ktorý obsahuje trinásť piesní, sa stal v krátkej dobe najpredávanejším, najhranejším a na výročných cenách Grammy aj najviac oceneným albumom. Získal ocenenia: kapela roka, album roka a skladba "Žily" sa stala skladbou a zároveň aj textom roka 2000. Piate ocenenie si odniesol Juraj Kupec, za jeho producentskú prácu na spomínanom albume. Zázrak sa teda dostavil a po mnohých oceneniach, tisíckach predaných nosičov a vypredaných koncertoch sa kapela No Name rozhodla skúsiť šťastie aj v susednej Ceskej republike.

spoločná fotka V máji 2001 sa kapela No Name na neverejnom rádiomeetingu stretla so zástupcami Českých rádií. Po odohraní malej ukážky z tvorby piatich "košicanov" sa rádiá spolu s vydavateľom zhodli, že v Čechách nasadia ako štartovací singel pieseň "Žily". V priebehu dvoch týždňov sa skladba prebojovala do prvej stovky a nevídanému záujmu rádií sa mohla tešiť neuveriteľných osem mesiacov, co zabezpečilo piesni Žily pozíciu v prvej pätke najhranejších skladieb v Českých rádiách za rok 2001. Dalšie nasadené single -"Ty a tvoja sestra, Ďakujem, že si" a ich umiestnenia v hitparádach potvrdili, že skupina No Name nie je sezónna záležitosť. Druhý album skupiny No Name svojimi úspechmi do istej miery až zaväzoval vyprodukovať niečo aspoň tak úspešné, ako album "Počkám si na zázrak".

Ohlasy neprajníkov ( No Name je kapela jedného hitu atd.) však definitívne umlčal v poradí tretí album "Oslávme si život". Na súčasné pesimistické myslenie človeka - optimistický názov albumu, kapela vysvetľuje radosťou zo života a argumentuje úspechom predošlého albumu.

V októbri 2001 sa stáva krstným otcom tohto albumu David Koller - spevák známej kapely Lucie. Prvý singel "Nie, alebo áno" predpovedá albumu úspech ako v hitparádach tak aj na pultoch predajní. V krátkom case sa ocakávaný album stáva zlatým a následne aj platinovým na Slovensku. Úspech druhého singlu z názvom "Večnosť" a hlavne originálne spracovaný videoklip motivuje kapelu pokracovat vo svojom ťažení. Pod ideou podeliť sa s fanúšikmi o životný elán sa No Name už v šesťčlennej zostave ( najmladší z bratov Timkovcov - Dušan ) vydáva na svoje prvé veľké turné v športových halách na Slovensku. Počas štrnástich koncertov v máji 2002 sa No Name teší okrem záujmu divákov aj vydaniu albumu "Oslávme si život" v Českej republike. Pieseň "Nie alebo áno" bola najhranejšou skladbou v Českých rádiách za rok 2002. Dá sa povedať že na povel vydavateľa - hrať druhý singel "Večnosť" slovenské a české rádia vyslovene čakali. spoločná fotka Preto sa No Name rozhodli vyraziť v októbri 2002 na samostatné turné po Českej republike. Pieseň "Večnosť" pritiahla kapele No Name tisíce ľudí do športových hál a na zimné štadióny. Dôkazom úspešnosti tohto turné je aj koncert v Prahe - T- mobile aréne, kde koncertujú len kapely zo zahraničia alebo domáce formácie s pôsobením niekoľkých desiatok rokov. ( Sting, Lucie, Jamiroquai a pod.) No Name sa tak stala prvou z domácich kapiel založenou po rozdelení Československa, ktorá svojimi fanúšikmi naplnila priestory T - mobile arény. Koniec roka 2002 okrem českej časti turné "Oslávme si život", spríjemnili ešte dve ocenenia. To prvé je striebro v celoštátnej ankete Zlatý Slávik 2002 a cena najžiadanejšia kapela v rozhlasových médiách Grand prix 2002.

Rok 2003 sa niesol v znamení vydania albumu "Slová do tmy". Jeho príprava sa datuje už začiatkom roka a finálne verzie sa do vydavateľstva dostali v auguste. 4.oktober 2003 sa kapele no name narodilo v poradí štvrté spoločné "dieťa - album Slová do tmy". Za necelé tri mesiace sa z neho predalo viac ako 28.000 kusov . Predaj a úspešnosť singlov "Prvá" a "Lekná" naznačovali sľubnú účasť na pripravovanom turné.

Vinea no name tour 2004 (Slovensko) a Poštovní sporitelňa no name tour 2004 (Česko) sa nieslo v znamení veľkého turné s návštevnosťou viac ako 50.000 divákov v 25 mestách.

Vďaka turné sa stal album "Slová do tmy" dvojplatinový v oboch republikách. (45.000 ks)

Kapela No name odohrala za rok 2004 celkovo 137 koncertov a koncertom v Prahe prekonala hranicu 500 odohraných vystúpení.

Ocenenia: Aurel 2004 - klip roka k piesni "Prvá" (réžia Lehotský ,Kuboš)
anketa zlatý slávik V ankete "Zlatý Slávik" si no name odniesli štvrtý-krát po sebe striebro.

26.9.2005 uzrel svetlo sveta piaty album slovenskej formácie No name
 • album "Čím to je" vychádza súčasne v jeden deň na Slovensku aj u našich západných susedov
 • krstilo sa v troch mestách:
  • 18.10. v Prahe - Lucerna music bar
  • 20.10. v Bratislave - klub Sparx
  • 24.10. v Košiciach - Ges-klub
 • producentom v poradí piateho albumu je známy slovenský hudobník a basgitarista Martin Gašpar
 • okrem producenta, kapela zmenila aj nahrávacie štúdio. Predošlé albumy vznikali v Košiciach , v Bratislave a vo Váhovciach. Košická šestica sa rozhodla svoj nový album "Čím to je " natočiť v českej republike, kde sa teší popularite rovnako , ako doma.
 • rozhodnutie padlo na štúdio "Propast", ktorého majiteľ Petr Janda (spevák legendárnej skupiny Olympic), pripravil na nahrávanie a celkovo 30-dňový poobyt- podľa členov skupiny No name ideálne podmienky.
 • na albume si ako hostia zahrali aj producent Martin gašpar, perkusionista Igor "ajdži" Sabo a v poslednej - jedenástej piesni albumu spomínaný Petr Janda akoby osudovo uzatvára piaty radový album skupiny No name. "Čím to je".
 • skupina No name pripravuje k novému albumu veľkolepé turné na Slovensku aj v Čechách, ktoré je plánované na marec-apríl 2006.

Green day

8. května 2006 v 15:07 | Honza Žďárský
Dva nejlepší přátelé z dětství, Billie Joe a Mike, založili svou první kapelu "Sweet Children" v městečku Rodeo v Kalifornii, když jim bylo čtrnáct. V roce 1989, se k nim přidal bubeník John (známý jako Al Sobrante) a tehdy se již nadobro skupina přejmenovala na Green Day, podle jedné z písní svého alba.
1.039 Smoothed Out Slappy Hours, se stalo historicky prvním Billie a Mike v roce 1991počinem Green Day. Krátce po jeho uvedení (jenž bylo zpožděno o rok), opustil kapelu bubeník Al Sobrante (z důvodu studia na Vysoké škole) a protože se již blížilo vydání druhého alba Kerplunk, rychle jej nahradil, nyní stávající bubeník Green Day, Tre´ Cool.
Na jaře 1994 spatřilo světlo světa v pořadí třetí CD Green Day, Dookie a díky podpoře MTV mohly být uveřejněny Green Day v roce 1994i první klipy "Longview" a "Welcome To Paradise". Dookie se stalo slavným. Během léta se stále rozvíjelo s hity jako "Basket Case" a pět týdnů na to se umístilo v žebříčku American modern rock charts. Na konci léta pak skupina sklidila ovace na své show ve Woodstocku, která jen pomohla zvýšit prodejnost Dookie. Prodalo se přes 5 miliónů alb a to jen v USA. V celé Americe pak něco okolo 8 miliónů. Dookie se rovněž dostalo ocenění na Grammy Awards v roce 1994.
Insomniac proto na sebe nenechal dlouho čekat. Green Day v roce 1996S písní J.A.R, jenž se objevila ve filmu "Angus" , dobře vstoupil do Americké hitparády a zabydlel se na 2.místě.
Green Day tehdy na jaře roku 1996 zrušili evropské turné, z důvodu absolutního vyčerpání. Zbytek roku strávila kapela pracemi na dalším albu, jenž bylo tehdy některými označováno za nejlepší z jejich dosavadní kariéry.
Nimrod byl různě přijímán kritiky, ale skvěle fanoušky. Green Day v roce 1998V prvním týdnu po uvedení na pulty se prodalo na 80 000 kusů. Píseň "Hitchin´ a Ride" se velmi dobře prosadila na MTV, ale především jednoduché pojetí písně "Good Riddance (Time Of Your Life)" považovala kritika za výtečný kousek. Nimroda se však nakonec prodalo přibližně jen okolo 2 miliónů.
Skupina si však zlepšila reputaci po tom, co za svou živou show získala ocenění Best Live Performance at the Kerang! v roce 1998.
Někteří tvrdili, že styl Green Day zní Britsky, ale Billie na to jen odpovídal: "Zníme jako Angličani, tvářící se jako Američani, co se tváří jako Angličani..." Možná, že z toho někdo bude zmatený, ale kdo ví, jak vlastně funguje Billieho smysl pro humor.
Do vydání Warning bylo o Green Day sotva slyšet, Green Day v roce 1999tedy až do roku 1999, kdy se objevili na Bridge School, benefičním koncertu Neila Younga. Album Warning začali nahrávat velmi brzy po Nimrodovi, ale udělali tehdy zásadní změnu, a to že propustili svého producenta, Scotta Litta a rozhodli se produkovat si alba sami. Po dokončení nahrávání se Green Day rozhodli, dělat zase něco jiného a proto se vydali na turné 2000 Vans warped tour. Green Day tehdy hráli úžasně, na jejich koncerty přišlo více fanoušků, než kdy jindy.
Warning bylo do oběhu uvedeno v roce 2000 a bylo (údajně) zdaleka tím nejambicióznějším počinem Green Day. Green Day v roce 2001První singl "Minority" z tohoto alba se stal extrémně úspěšným. Už ve čtvrtém týdnu billboardy American modern rock charts hlásaly, že žádná jiná píseň od Green Day neudeřila na první příčky hitparád tak rychle.
International Superhits byla kompilace nejznámějších a nejúspěšnějších písní Green Day a byla vydána roku 2001. Lidé si tehdy uvědomili, jak se tahle kapela za celou dobu svého dosavadního projevu dostala do jejich podvědomí a spousta z nich poznala, že z vandalského punku, jaký jim byl znám, tenhle hudební styl obrátila správným směrem.
Shenanigans byl jen další skvělý dárek pro fanoušky Green Day. Dokonce píseň "Espionage" z tohoto alba byla použita ve filmu "Austin Powers: Špión, kterej mě vojel", a je na oficiálním soundtracku!
A konečně nejdiskutovanější album Green Day poslední doby, z něhož se písně stávají doslova historickými Green Day v roce 2004hity. American Idiot, byl vydán 21.září 2004 a dostává se mu jen těch nejlepších recenzí. Někteří sice Green Day vyčítají, že se nedrželi svého původního stylu, ale na každém z nich, se podepsala melodie kterékoli písně z tohoto alba. Pravda je taková, že na American Idiot najdete 13 písní, z nichž se každá malinko liší, avšak přesto stále ve své podstatě zůstávají stylem Green Day.
Kluci z Green Day vložili do tohoto alba velkou dávku energie a udělali z něj to, co někteří považují za konečný a nejlepší jejich počin.

cheaty na GTA san andreas Pc

8. května 2006 v 15:05 | Honza Žďárský
LXGIWYL-Sada zbraní 1
KJKSZPJ-Sada zbraní 2
UZUMYMW-Sada zbraní 3
ROCKETMAN-Jetpack
AIYPWZQP-Padák
WANRLTW-Neomezená munice
HESOYAM-Zdravý,Armor,250 tisíc dolarů
ASNAEB-Vymaže hledanost
AEZAKMI-Nebudete nikdy hledaní
AEDUWNV-CJ nikdy hladový
CVWKXAM-Neomezený kyslík
AIWPRTON-Tank
JUMPJET-Letadlo
OHDUDE-Vrtulník
AGBDLCID-Monster truck
BGKGTJH-Levná auta na silnici
GUSNHDE-Rychlá auta na silnici
SJMAHPE-Naverbování lidí(9mm)
ZSOXFSQ-Naverbování(raketomet)

Kina Liberec

7. května 2006 v 20:56 | Honza Žďárský

Varšava -

Tř.1.máje 59/5, Liberec, 485 114 678 17:30 05.05. - 09.05. Karcoolka 20:00 05.05. - 10.05. Syriana 15:30, 17:30 10.05. Karcoolka 15:30, 17:30 11.05. Divočina 20:00 11.05. THX 1138 17:30 12.05. - 16.05. Divočina 20:00 12.05. - 14.05. Tristan a Isolda //<![CDATA[ im.position('seznam.novinky.articles.wallpaper','/kultura/prehled/',null,null); //]]>

Lípa -

Soukenné nám., Liberec, 485 104 781 17:30, 20:00 04.05. - 10.05. Rafťáci 15:30 06.05. - 07.05. Karcoolka 17:30, 20:00 11.05. - 17.05. Mission: Impossible III //<![CDATA[ im.position('seznam.novinky.articles.wallpaper','/kultura/prehled/',null,null); //]]>

Sport

7. května 2006 v 20:49 | Honza Žďárský
Londýnský Arsenal se velkolepě rozloučil se stadionem v Highbury, na kterém byl doma 93 let. V neděli na něm porazil 4:2 hosty z Wiganu a symbolickou tečku za svým působením ve slavné aréně udělal francouzský kanonýr Thierry Henry, autor hattricku. Arsenal si výhrou zajistil účast v předkole příštího ročníku Ligy mistrů, jejíž zápasy už bude hostit nový stadion Emirates Stadium.
Český fotbalista Pavel Nedvěd přispěl gólem k nedělnímu vítězství Juventusu 2:1 nad Palermem v předposledním 27. kole italské ligy. Úřadující mistři se tak výrazně přiblížili obhajobě titulu, k čemuž jim stačí neprohrát za týden v Reggině.
Rozpačitě zatím působí hra českého týmu na mistrovství světa v hokeji. V prvním zápase jsme dokázali vstřelit domácímu Lotyšsku jedinou branku, od podceňovaného Slovinska pak čtyřikrát inkasovali. V zápasech s oběma outsidery jsme příliš nepřesvědčili a aureola úřadujících mistrů světa se pomalu ale jistě vytrácí.
Německý pilot stáje Ferrari Michael Schumacher zvítězil v pátém závodě sezóny mistrovství světa vozů Formule 1 na domácím okruhu Nürburgring. O jeho prvenství rozhodla druhá zastávka v boxech, při které se lepší týmovou strategií dostal před svého největšího soupeře Fernanda Alonsa na renaultu. Úspěch stáje Ferrari podtrhl třetím místem Felipe Massa.
Olivier Rochus v neděli v Mnichově vyhrál první belgické finále na okruhu ATP. Pátý nasazený tenista porazil krajana Kristofa Vliegena 6:4, 6:2 a po šesti letech získal svůj druhý titul v kariéře. Pětadvacetiletý rodák z Namuru triumfoval poprvé a dosud naposledy v roce 2000 v Palermu.
Hokejisté Spojených států si připsali na mistrovství světa v Rize ve skupině D druhé vítězství a postoupili do osmifinále. Po Norsku si Američané v neděli poradili s dalším severským soupeřem Dánskem a porazili jej 3:0.

PS2 hry

7. května 2006 v 20:45 | Honza Žďárský

SingStar Rocks!

SingStar je zajímavá herní série. Na PlayStation 2 totiž přinesla, spolu s dvojicí mikrofonů, karaoke, které sice může v domácnosti osamělého, starého mládence vypadat dosti divně a nudně, hlavně když si po večerech sám zpívá Kylie Minoque. Ovšem při tuhých pařbách, a teď nemyslíme ty herní, se z SS stává velmi vypečený party kousek, díky kterému budete pořádat ty nejlepší večírky v okolí. Tedy alespoň do té doby, než váš soused začne provozovat lesbishow. Tahle série má na triku již několik dílů. Od původního SingStar, přes ubohé Pop a Party, které nabízely obvyklou všehochuť populárních písniček a videoklipů, po 80's, které překvapivě koule mají a to dokonce pastelově namalované. Nyní však přichází Rocks!, který by nám měl nabídnout prvotřídní rock'n'rollový zážitek. Jenže bohužel někdy mezi rock a roll se stala chyba.
Black:Takže nejdřív základní informace. Hra Black není životopisem úspěšného komika Jacka Blacka, ani v ní ani nevystupuje hrdina seriálu Milénium, Frank Black, a dokonce ani žádní řetězy ověšení černoši. Prostě se tahle hra jmenuje Black a důvodem bude zřejmě to, že to dobře zní. Ale co do jména, jak pravil básník Wilda. I pod jiným jménem by byla hra Black tou nejlepší střílečkou, která se na Playstionu objevila… a vlastně nejen na Playstationu. Je to FPSka (čili pro ty, kteří ve společnosti neohromují lidi počítačovou hantýrkou, střílečka viděná z pohledu očí hrdiny) a má ji na svědomí firma Criterion, tvůrci závodně demoličního Burnoutu. Tak… teď vás chvíli necháme, ať vám to mozek pěkně zpracuje… a ano, přesně tak. To, co dokázali v závodním žánru, teď předvedli i v hájemství stříleček. Opět rozpoutali frenetickou destrukci, znovu vzduch zahustili prachem a efektními výbuchy, zase nahodili zběsilé tempo a způsobili tolik zkázy, že by to nezvládli ani všichni čtyři jezdci apokalypsy, i kdyby pracovali přes čas. Pokud byl Burnout skvělá hra, tak Black je geniální. A podobně jako u Burnoutu jde realita stranou a přichází čistá zábava. Tvůrci šli úplně opačnou cestou než většina současných her, které se snaží být co nejpestřejší a nabídnout z každého žánru něco, takže v nich střílíte, jezdíte, luštíte hlavolamy, tancujete polku, pěstujete macešky… prostě děláte každou chvíli něco jiného. V Blacku nebudete dělat nic jiného než střílet. Od začátku do konce a bez chvilky na vydechnutí. I dveře nebudete otvírat pomocí karty či nalezeného klíče, ale prostě to do nich napálíte z brokovnice. Místo toho, aby Black rozdělil své síly mezi spoustu činností, dělá jen jednu jedinou věc - ale zato skvěle.

24: The Game

I když TV Nova vysílala, na své poměry vynikající, akční seriál 24 hodin převážně v totálně neatraktivních, nočních časech, asi těžko jste tomuto fenoménu televizní tvorby posledních let mohli uniknout. Při nejmenším víte, že je vyprávěn formou 24 hodinových dílů na sezónu pokrývajících celý jeden den v životě zvláštního agenta pobočky Protiteroristické organizace v Los Angeles, Jacka Bauera, a to v reálném čase (kouzlo bylo u nás narušeno zařazením menšího počtu a nesprávně odměřených reklamních bloků). Seriál debutoval v časech, kdy se Amerika ještě otřepávala po útocích z 11. září 2001 a přízeň si jistě získal i díky brnkání na citlivou, bolestivou strunu. Nicméně mu nikdo neodepře ani řemeslnou kvalitu, odvahu experimentovat s formou a nekompromisně si nárokovat stoprocentní soustředění svých diváků.

Novinky

7. května 2006 v 20:36 | Honza Žďárský
Legendární pilot z druhé světové války generál František Peřina zemřel. Bylo mu 95 let. Proslavil se během bitev o Francii a o Anglii.
Pravděpodobně nejen policista Tomáš Čermák odnese případ napadení šéfky vládní sekce pro lidská práva a kandidátky Strany zelených Kateřině Jacques. V Sedmičce televize Nova to naznačil ministr vnitra František Bublan.
Vláda ve středu rozhodne o rozšíření programů na pomoc postiženým povodněmi o podporu při nutných demolicích. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD) v neděli v diskusním pořadu televize Prima uvedl, že některé domy poškozené velkou vodou budou muset být zbořeny, kabinet proto rozšíří nabídku pomoci. K demolici odsouzené domy stojí například na Ústecku a Litoměřicku.
V Národním památníku na pražském Vítkově byl v neděli po 64 letech pohřben se všemi poctami bývalý protektorátní premiér Alois Eliáš se svou ženou Jaroslavou. Vojenského pohřbu ostatků generála, kterého v roce 1942 popravili kvůli spolupráci s domácím odbojem nacisté, se zúčastnil premiér Jiří Paroubek a ministr obrany Karel Kühnl.
K sympatiím ke Straně zelených se v pořadu Otázky Václava Moravce přihlásil bývalý prezident Václav Havel. Také podpořil přímou volbu prezidenta.
Čtyři muže v sobotu večer zachraňovali hasiči a zdravotníci z vysokých vln vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku. Mohl za to vítr na hranici vichřice, který se oblastí přehnal. Rybář, s nímž se převrátila loď, i tři surfaři vyvázli nakonec podle jihomoravských hasičů bez zranění. Vichřice strhla stromy na několik silnic v okrese, shodila i střechy dvou domů. Škody zatím nikdo nevyčíslil.
Americký prezident George Bush chce uzavřít kontroverzní věznici na americké vojenské základně Guantánamo. Americký Nejvyšší soud však musí rozhodnout, jestli údajní teroristé mohou být souzeni.
Izraelská rozvědka pomohla zhatit spiknutí, jehož cílem bylo zavraždit palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, píše dnes londýnský nedělník Sunday Times. Podle listu, který se odvolává na izraelský zdroj, byly za přípravami atentátu Oddíly mučedníka Izzadína Kásama, vojenská složka fundamentalistické palestinské organizace Hamás, jež je nyní v Palestině u moci.
Tragicky skončil výlet do Rakouska pro 59letého řidiče a jeho desetiletou vnučku, kteří v neděli nad ránem zemřeli po autohavárii na Západní dálnici A1 poblíž St. Georgenu v Horních Rakousích. Další, patnáctiletá vnučka, byla z místa nehody převezena s blíže nespecifikovanými zraněními do nemocnice ve Vöcklabrucku.
Nedělní exploze bomby nastražené v autě nedaleko centrálního autobusového nádraží v iráckém šíitském svatém městě Karbalá zabila 21 lidí a 52 jich zranila. Informovaly o tom policejní zdroje. Nálože vybuchovaly také v Bagdádu.
Na severu Itálie explodovala v sobotu jednomu muži, který se procházel po pobřeží, v ruce láhev, kterou nalezl na zemi. Policie dnes uvedla, že jde pravděpodobně o poslední čin neznámého útočníka, kterému se v Itálii přezdívá Unabomber. Ten sever Itálie terorizuje už více než deset let.